TARİHÇE

ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. hisseleri Borsa İstanbul’da işlem gören (ICUGS) SPK mevzuatına tabi bir yatırım ortaklığıdır. 1996 senesinde üllkemizin ilk girişim sermayesi yatırım ortaklığı olarak  kurulan ortaklık, sektör liderliğini ve pazar öncülüğünü hedefleyen; yenilikçi, teknoloji merkezli, yüksek gelişim potansiyeline sahip işletmelere odaklanmakta ve yaptığı yatırımlarla tüm paydaşlarına değer kazandırmayı amaçlamaktadır.

 Ortaklık kuruluş amacını; büyüme potansiyeli olan sektörlerde rekabet avantajına sahip şirketlere, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak projelerini geliştirmeleri için yönetim bilgisi ve sermaye katkısı sağlamak, sahip olduğu kollektif kaynakları devreye sokarak, girişimcilerin bu bilgi, tecrübe ve deneyimlerden en uygun şekilde faydalanmasını sağlamak, bunun yanı sıra etkin portföy yönetimi ve örnek kurumsal yapısı ile girişim şirketlerinin kurumsal gelişimine katkı sağlamak, paydaşlarına diğer yatırım alternatiflerinden daha yüksek kazanç sağlamak olarak belirlemiştir.

ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. 1996 yılında Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. öncülüğünde; sektöründe ilk Şirket olarak, “Vakıf Risk Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” ünvanı ile kurulmuştur. Şirketin ünvanı 2004 yılında  Sermaye Piyasası Mevzuatında yapılan değişiklik gereği Vakıf Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. olarak değiştirilmiştir.  2009 yılında Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O’nun stratejik vizyonuna paralel olarak satışa çıkarılan (A) grubu  payların Rhea Grubu tarafından satın alınmasıyla 2010 yılında Şirket’in ünvanı Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. şeklinde değişmiştir. 2022 yılında ise  A grubu hisselerin ICU Grubu’na devri gerçekleştirilmiştir. Bu gelişmeyi takiben 2023 yılında Şirket’in ünvanı ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A. Ş. halini almıştır.

Kuruluş amacına uygun olarak yeniden yapılandırılan ICU Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş; Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak projelere katkı sağlamaya ve  paydaşlarına yüksek kazanç sağlamak amacı ile çalışmaya devam etmektedir.

MİSYON

Fırsat yaratıp geliştirmek ve değer üreterek paydaşlarımızın menfaatlerini geliştirmek.Fırsat yaratıp geliştirmek ve değer üreterek paydaşlarımızın menfaatlerini geliştirmek.Fırsat yaratıp geliştirmek ve değer üreterek paydaşlarımızın menfaatlerini geliştirmek.Fırsat yaratıp geliştirmek ve değer üreterek paydaşlarımızın menfaatlerini geliştirmek.

VİZYON

Türkiye ve yakın coğrafyasında sürdürülebilir gelişim içerisindeki alanlarda yatırım fırsatları üreten, yerli ve yabancı yatırım ortaklarının da katılabileceği şekilde şeffaf yapılar içerisinde bu fırsatları geliştiren, konusunda lider bir alternatif yatırım platformu olmak.

DEĞERLER

Takım oyunu; şeffaf ve katılımcı ortaklık kültürü Somut değer üretimi için güçlü bir takıma ve konusunda uzman çözüm ortakları ile etkin bir çalışma ortaklığı yürütmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Şeffaf ve etik bir ortaklık yaklaşımı kurumsal düzeyde olduğu kadar şirketimizin çalışanlarına da yansıttığımız şirket kültürümüzün önemli bir parçasıdır. Saygınlık ve etik değerlere bağlılık Ortaklarımız, çalışanlarımız, rakiplerimiz ve kamu kuruluşları ile olan tüm münasebetlerimizde yüksek etik değerlere baglılığı öne çıkartan bir yaklaşım içerisinde olmayı önemsiyoruz. Kalite ve mükemmelliyetçi iş yaklaşımı Kalitenin önemsenmesinin somut değer yaratımının önemli bir adımı olduğuna inanıyoruz. Yaratıcılık Yaratcılığımızın, üretkenlik ve etkinliğimizi artdığına bizi ayırt eden önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Sosyal ve kurumsal sorumluluk bilinci Ülkemizin sosyal gelişimini önemsiyor ve her yatırımımız ve projemizde bunu önemli bir kriter olarak göz önünde tutuyoruz.
This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.